szkoła podstawowa joanna mola

Szkolne wydarzenia


ROK SZKOLNY 2023/2024

LISTOPAD

WYCIECZKA KLAS 2 DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Klasy drugie odwiedziły zakamarki kopalni soli w Wieliczce. Na specjalnie przygotowanej trasie spotkały bohaterów omawianej lektury pt. „Solilandia”. Spotkania z bohaterami książki wywarły na uczniach duże wrażenie. Ucznie przeżyli ciekawą przygodę. Z miłą chęcią wybraliby się jeszcze raz :)

W drugiej części wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Żup Krakowskich. Głównym celem zwiedzenia zamku była kolekcja solniczek. Uważana i zaliczana do najcenniejszych na świecie.

zdjęcia

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień :-)

W związku z tym w klasach rozmawiano o uśmiechu i życzliwości względem drugiego człowieka. Samorząd Uczniowski oraz Koło Wolontariatu przygotowało różne akcje związane z tym świętem. Celem jest szerzenie pogodnego usposobienia i kulturalnego zachowania oraz pamiętaniu nie tylko o uśmiechu, ale również "magicznych" słowach: "Dzień dobry", "Dziękuję", "Proszę".

By uśmiech i życzliwość gościła z nami nie tylko 21 listopada, jest możliwość wysłania za pomocą "Poczty życzliwości" pozdrowienia do koleżanki lub kolegi. Akcja trwa do końca tygodnia!

Miłego dnia! :-)

zdjęcia

ŚWIĘTUJEMY W BIEGU.

Święta Niepodległości, w sobotę 11 listopada, wzięli udział w biegach dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych oraz w biegu na 1918m tzw. Krakowska Mila Niepodległości. Trasa wytyczona była na deptaku wokół Błoń. Po odśpiewaniu hymnu biegliśmy w barwach biało -czerwonych.

W klasyfikacji ogólnej Krakowskiej Mili Niepodległości Janek O. zajął miejsce 52, Paweł. O miejsce 61, Cezary W. miejsce 50. W biegu dzieci Franciszek M. zajął 2 miejsce!!!

Gratuluję świetnej formy, dobrych wyników i świętowania na sportowo!!!

Aleksandra Włodarska

zdjęcia

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada upamiętniliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji klasy 4a i 4b przygotowały przedstawienie, którym przypomniały wszystkim najważniejsze postacie i wydarzenia związane z rocznica obchodzoną w tym dniu.

Na sali gimnastycznej wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn i odmówiliśmy krótka modlitwę za ojczyznę.

zdjęcia

„SZKOŁA DO HYMNU”

Do tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”,  z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła również nasza szkoła.
W bardzo podniosłej atmosferze cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej w obecności pocztu sztandarowego szkoły, o godz. 11:11 odśpiewać uroczyście i prosto z serca hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Akompaniował nam kwartet smyczkowy, składający się z nauczycieli i uczennic naszej szkoły. Następnie ks. Grzegorz poprowadził modlitwę za naszą ojczyznę, dziękując, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, jednocześnie prosząc, by nasz kraj cieszył się pokojem i wolnością. Ta wyjątkowa chwila zapewne zostanie z nami na długo.

film

MISJONARZ KOMBONIANIN ODWIEDZIŁ NASZĄ SZKOŁĘ

3 listopada naszą szkołę odwiedził nietypowy gość - o. René Agbonou, który pochodzi z zachodniej części Afryki, Togo.  Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. W czasie spotkania, które odbyło się w kościele  misjonarz opowiadał o codziennym życiu mieszkańców swojej ojczyzny. Mówił nam między innymi o językach urzędowych i w jaki sposób w Togo nadawane są imiona dzieciom.

Nasz gość ubogacił swoje spotkanie także wspólnym śpiewem i tańcem oraz na zakończenie rozdał uczniom pamiątkowe różańce.  Z pewnością ta niezwykła lekcja dotycząca działalności misyjnej na długo zapadnie w pamięci uczniów naszej szkoły.

zdjęcia

PAŹDZIERNIK

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE NOWYCH UCZNIÓW

Ślubujemy!

W piątek 27.10.2023r. po Mszy Świętej Szkolnej, odbyło się uroczyste ślubowanie nowych uczniów, którzy rozpoczęli w tym roku szkolnym naukę w naszej szkole. W obecności pocztu sztandarowego i całej społeczności szkolnej, Hanna Romaniuk z kl. 3b, Łucja Grodecka z 4a oraz Anna Polaszek z 7b, złożyły uroczyste ślubowanie i stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Życzymy im, by każdy dzień pobytu w naszej szkole był dobrze wykorzystaną okazją do poszerzania wiedzy, zawiązywania przyjaźni i rozwoju duchowego.

zdjęcia

 

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO WIOSEK ŚWIATA

W październiku klasy drugie uczestniczyły w wycieczce do krakowskich Wiosek Świata. Zwiedzając osady z różnych zakątków świata mogli zobaczyć, w jakich warunkach żyją bądź żyli ludzie na różnych kontynentach. Zwiedzili m. in. tradycyjną afrykańską wioskę, gdzie zobaczyli zabawki wykonane przez dzieci z Afryki. W indiańskim tipi dzieci odkryły kulturę Indian, poznały ich dzieje, a w mongolskiej jurcie wszyscy uważali, by nie stanąć na progu zgodnie z tamtejszym zwyczajem. Na zakończenie młodych odkrywców czekały warsztaty arktyczne oraz afrykańskie, dzięki którym utrwalili swoją wiedzę o tych miejscach.

zdjęcia

KLASY PIĄTE W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

 W czwartek, 26 października klasy piąte brały udział w lekcji muzealnej i warsztatach pod tytułem „Egipski design”. Zajęcia odbyły się w salach Muzeum Archeologicznego i dotyczyły wierzeń starożytnych Egipcjan oraz ich sztuki. Podczas warsztatów uczniowie ozdabiali na wzór egipski płócienne torby, które każdy zabrał ze sobą jako pamiątkę.

zdjęcia

 

 

"PIĄTKA DLA KRAKOWSKIEGO SPORTU"

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się kolejny raz do pomocy przy obsłudze sportowych imprez towarzyszących 9 CRACOVIA PÓŁMARATON KRÓLEWSKI.

Tym razem rozdawali puzzle uczestnikom biegu na 5 km. Wspaniale kibicowali, dopingowali, "dodając skrzydeł" biegaczom.

Kolejna taka impreza na wiosnę. Zapraszam.

 

zdjęcia

Aleksandra Włodarska

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 17 października w naszej szkole odbyło się Uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości polonezem wykonywanym przez dzieci z klas 1 - bohaterów tego wydarzenia. Uroczystość umilały pięknie recytowane wiersze i zachwycające zaprezentowanie piosenek. Dzieci z klas pierwszych z wielkim zaangażowaniem i dumą zaprezentowały się na scenie. Uwieńczeniem artystycznego występu było składanie przysięgi na ucznia. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa ślubowania, po których pani dyrektor pasowała ich na uczniów, dotykając ramion dzieci wielkim ołówkiem. Tego dnia towarzyszyło pierwszakom wiele emocji, a ich występ był pełen wzruszeń dla wszystkich uczestników ślubowania. Po części artystycznej wszyscy udali się na poczęstunek, który był okazją do świętowania, ale i integracji zarówno dzieci jak i rodziców.

Gratulujemy wszystkim dzieciom z klas pierwszych oficjalnego wstąpienia w grono naszej społeczności!

zdjęcia

WYCIECZKA KLAS VIII DO WROCŁAWIA

W dniu 10 października uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia. Po przybyciu na miejsce, rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta pod opieką  przewodnika.

Najpierw udaliśmy się na Ostrów Tumski, aby podziwiać Wrocławskie Krasnale, a także zobaczyć Rynek z Ratuszem oraz kamienice Jaś i Małgosia. Szczególnym wrażeniem naszym towarzystwem cieszyła się Katedra. Kolejnym etapem naszej podróży było odwiedzenie Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym Auli Leopoldyńskiej oraz Wieży Matematycznej. Po długim spacerze czekało na nas zwiedzanie Hali Stulecia, gdzie mieliśmy okazję podziwiać liczne atrakcje. Wieczorem dotarliśmy do hotelu "Hotel Premiere Classe Wrocław Centrum" przy ulicy Ślężnej. Po chwili odpoczynku czekała nas obiadokolacja.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania w formie stołu szwedzkiego. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić Hydropolis, co okazało się niezwykle fascynującym doświadczeniem. Po wizycie w Hydropolis udaliśmy się na obiad do restauracji w centrum miasta, gdzie mogliśmy skosztować bardzo dobrego obiadu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Afrykarium oraz Ogrodu Zoologicznego, co dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń oraz możliwość zapoznania się z różnorodnością zwierząt.

Niestety, nadszedł czas na powrót. Wróciliśmy do Krakowa z bagażem niezapomnianych wspomnień oraz licznych fotografii, które pozostaną nam na długo w pamięci. Wycieczka ta była wyjątkowym doświadczeniem i okazją do zdobycia cennych doświadczeń.

Z ŻYCZENIAMI DLA PANI DYREKTOR

13 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Nie mogło być z nami w tym czasie Pani Dyrektor Marzeny Kamudy, choć wiemy, że zawsze sercem i myślami jest blisko nas. W ramach podziękowania i dowodu pamięci z naszej strony, odśpiewaliśmy STO LAT, życząc szybkiego powrotu do zdrowia.

film

 

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek, 13 października świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas trzecich  Uczniowie kapitalnie wcielili się w role nauczycieli i w humorystyczny sposób przedstawili szkolną konferencję. Pod koniec akademii trzecioklasiści wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne życzenia.

zdjęcia

 

 

WYJŚCIE KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę, 14 października wybraliśmy się na wzgórze wawelskie. Korzystając z audioprzewodników zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Muzeum Katedralne.

W powrotnej drodze przy pięknej pogodzie przespacerowaliśmy się  jedną z najstarszych ulic Krakowa Kanoniczą a następnie Grodzką.

 

zdjęcia

WYCIECZKA KLAS VII DO WROCŁAWIA

W dniu 2.10. 2023r. pojechaliśmy do  Wrocławia.

 Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie pięknego  Rynku oraz Starego Miasta. Zaparkowaliśmy nieopodal placu Solnego i wraz z panem przewodnikiem wyruszyliśmy odkrywać piękno architektury Wrocławia śladami charakterystycznych krasnali. Zobaczyliśmy mnóstwo malowniczych budowli, pomnik Aleksandra Fredry, piękne uliczki, sklepiki, między innymi urokliwe Stare Jatki, imponujący ratusz oraz najstarszą część Wrocławia- Ostrów Tumski. Następnie zobaczyliśmy zapierający dech w piersiach widok z Wieży Matematycznej - cały słoneczny i kolorowy Wrocław ze wszystkich czterech stron świata. Pod nami znajdowały się setki dachów, rzeka Odra, fontanny oraz najwyższy wieżowiec Wenecji Północny - jak nie bez powodu nazywany jest pełen mostów Wrocław- Sky Tower. Weszliśmy również do dwóch ogromnych i niezwykłych świątyń pełnych pięknych dzieł sztuki, o których dokładnie opowiedział nam pan przewodnik. Zwiedziliśmy też Halę Handlową oraz przeszliśmy przez wiele mostów, tak pełnych uroku, jak z pocztówki.

        W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Zoo, Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu: Hydropolis oraz Halę Stulecia.  Tam, po podzieleniu się na dwie grupy, poszliśmy oglądać- jedni monumentalną Iglicę wraz z Pawilonem Czterech Kopuł, czyli muzeum sztuki współczesnej- drudzy zwiedzać ekspozycję w budynku Hali Stulecia. Iglica, potężna budowla wznosząca się ku niebu, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podobne uczucia wzbudził Pawilon, którego cztery potężne kopuły widać było przez przeszklony dach w środkowej części budowli. Pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych faktów o Pawilonie, Iglicy i Hali Stulecia, w której  zobaczyliśmy, a nawet dotknęliśmy, interaktywnej wystawy. Potem udaliśmy się oglądać pokaz w towarzystwie muzyki, którego głównym elementem były fontanny wytryskujące na kilkanaście metrów w różnych kierunkach.

     Po dniach pełnych wrażeń (oczywiście bardzo dobrych) udaliśmy się w drogę powrotną do domu, w trakcie której  również było niezmiernie wesoło.

zdjęcia

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS IV

Dnia 10 października klasy 4a oraz 4b wybrały się na jednodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Uczniowie wędrowali, zwiedzali jaskinię Łokietka, zapobiegli końcu świata podkładając patyki pod wapniowe ściany bramy Krakowskiej oraz upiekli sobie na ognisku pyszne kiełbaski.
Wyjazd, pomimo zimna i dłuuugiego spaceru został przez wszystkich uznany za udany.
 
 
zdjęcia
 

WRZESIEŃ

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

28 września (czwartek) odbył się u nas w szkole Dzień Języków Obcych. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje nawiązujące do kraju, który został im przydzielony. Świętowaliśmy w barwach narodowych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, Irlandii, Węgier oraz Hiszpanii.

 

Uczniowie pięknie udekorowali swoje klasy. W tym dniu były quizy i zabawy językowe, i tradycyjnie najważniejsza atrakcja tego dnia: degustacja dań narodowych danego kraju. Uczniowie mieli możliwość spróbowania dań kolegów i koleżanek ze swojej klasy oraz z innych klas.  Kulinaria zawsze są największą atrakcją dla uczniów i tak też było w tym roku.  Dania cieszyły oko i podniebienie. 

Dziękujemy uczniom i rodzicom za duże zaangażowanie w organizację tego europejskiego święta.

zdjęcia

 

Zespół Języków Obcych

SPOTKANIE Z SIOSTRAMI MISJONARKAMI ŚW. PIOTRA KLAWERA

W piątek, 22 września, mieliśmy ogromną radość gościć w naszej szkole Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera. Podczas tego spotkania, poznaliśmy świadectwo działalności misyjnej tego Zgromadzenia.

Siostry, wspomagając się prezentacją multimedialną, opowiedziały o trudach życia w Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki oraz kulturze tego regionu, jakże odmiennej od naszej. Mieliśmy również okazję zobaczyć i usłyszeć brzmienie afrykańskich instrumentów muzycznych i podziwiać rękodzieła tamtejszych artystów. Siostry, sprawiając ogromną niespodziankę, uczyły nas piosenki religijnej w języku igbo pt. Kene chineke ja Ya mma, co w tłumaczeniu na język polski znaczy Dziękuj Bogu i uwielbiaj Go.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania uczniowie zostali zaproszeni do udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci.

zdjęcia

 WYJŚCIE KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę 30 września  uczestnicy koła historycznego zwiedzali Muzeum Kościuszkowskie oraz „zdobyli” Kopiec Kościuszki.

Podczas zwiedzania multimedialnego muzeum mogliśmy poznać życie i działalność naszego bohatera Tadeusza Kościuszki.

Ze szczytu Kopca podziwialiśmy panoramę miasta i okolic.

Mimo niesprzyjającej aury udało się nam zrealizować wszystkie punkty programu.

zdjęcia

PROJEKT MICKIEWICZ

26 września klasy 4a i 4b miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Projekt Mickiewicz" Narodowego Teatru Edukacji.

Było to wprowadzenie do życia i twórczości najważniejszego polskiego poety. Mieliśmy okazję obcować z kulturą i poszerzyć naszą wiedzę o wieszczu narodowym. Było to wspaniałe wprowadzenie do nauki języka polskiego w klasie 4!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWY ROK SZKOLNY

4 września, poniedziałek- jesteśmy znowu w szkole. Msza Święta, podziękowanie za wakacje, prośby o szczęśliwy nowy rok szkolny. Dobre słowa płynące prosto z serca księdza Grzegorza i dzwoneczek, zapraszający do nowych wyzwań .  A po mszy św. - czas na powitania, wspomnienia, dzielenie się wrażeniami , przeżyciami.  Z wiarą i nadzieją patrzymy w przyszłość .

zdjęcia

 

 

 

 

 

Szkolne wydarzenia

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało