mgr Anna Łaskawiec
Godziny pracy biblioteki szkolnej
poniedziałek: 9:45 – 15.30
wtorek: 8:00 – 14.15
środa: 9:45 – 15.15
czwartek: 8:00 – 14.15
piątek: 7:45 – 14.00;
Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską
18.09.2024 gościły w naszej szkole pisarka – pani Renata Piątkowska oraz lektorka, która czytała fragmenty książek – pani Malwina Kożurno. Pani Renata Piątkowska to znana i ceniona autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, jej książki były wielokrotnie nagradzane w konkursach literackich, a za swą twórczość została nagrodzona Orderem Uśmiechu.
W spotkaniach brali udział uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych, którzy z zaciekawieniem wysłuchali historii życia polskiej bohaterki Ireny Sendlerowej oraz poznali losy żydowskich dzieci podczas II wojny światowej - papierosiarzy z Placu Trzech Krzyży. Obydwie historie zostały opisane w książkach pani Renaty Piątkowskiej, należących do serii
„Wojny dorosłych – historie dzieci”.
Poruszające serca opowieści autorki pozostaną na długo w naszej pamięci.
Anna Łaskawiec
BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA
W roku szkolnym 2024/2025 nasza Biblioteka pod Niezapominajką brała udział w I edycji ogólnopolskiego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Akcje czytelnicze oraz „zmysłoczułe przerwy” przyciągnęły do biblioteki wielu czytelników i sprawiły wszystkim dużo radości. Aktywny udział naszej szkoły został potwierdzony certyfikatem.
Anna Łaskawiec
KONKURS KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM
Kategoria: Znajomość treści książek
Kl. 1
I Nela Wilusz kl. 1b
II Jan Zaborowski kl. 1b
III Hanna Waligóra kl. 1a
Kl. 2
I Zofia Tomoń kl. 2b
II Zuzanna Walczyńska kl. 2b, Kalina Przeniosło kl. 2b
III Hanna Kaźmierczak kl. 2b
Kl. 3
I Maciej Pociecha kl. 3b
II Natalia Grzesiak kl. 3b
III Szymon Kwiatkowski kl. 3a
Kategoria: Zeszyt czytelniczy
Kl. 1
I Hanna Waligóra kl. 1a
II Nela Wilusz kl. 1b
III Miłosława Jędrzejczyk kl. 1b
Kl. 2
I Karol Miarka kl. 2b
II Nina Łaski kl. 2b, Zuzanna Walczyńska kl. 2b
III Maria Maćkowiak kl. 2a, Lena Lasiewicz kl. 2a
Wyróżnienia:
Bartłomiej Fraś kl. 2a
Julia Suduł kl. 2a
Bruno Basiewicz kl. 2b
Zofia Tomoń kl. 2b
Kl. 3
I Alisa Zhezhel kl. 3a
II Zuzanna Gogosz kl. 3b, Natalia Grzesiak kl. 3b
III Natalia Rusek
Wyróżnienie:
Maciej Pociecha
KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK
Dziesięć osób sprostało kwietniowo-majowemu wyzwaniu czytelniczo – plastycznemu i dołączyło do szkolnego Klubu Pożeraczy Książek. Uczniowie czytali, wykonywali wyzwania plastyczne, polecali sobie książki. Pasja czytania połączyła sporą grupę osób i zabawa sprawiła nam dużo przyjemności.
Gratuluję wszystkim Pożeraczom i Super Pożeraczom książek w naszej szkole!
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Anna Łaskawiec
MIĘDZYNARODOWA AKCJA CZYTANIE NA POLANIE
#czytanienapolanie
W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do Międzynarodowej Akcji Czytanie na Polanie. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Podczas Zielonej szkoły klas 1-3 akurat trafiliśmy na deszczową aurę, ale w pięknych i nietypowych okolicznościach wysłuchaliśmy baśni przedstawionych przy pomocy teatrzyku kamishibai m.in. baśni słowiańskiej „Leszy, opiekun puszczy”. W Krakowie czytaliśmy wspólnie „Wypożyczalnię skrzydeł” I. Pietrzak-Płachty, a następnie każdy zagłębił się w wybranej przez siebie lekturze.
Anna Łaskawiec
WYSTAWA „KSIĄŻKI DZIECIŃSTWA NASZYCH NAUCZYCIELI”
23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich uczniowie mogli zobaczyć ciekawą wystawę, pokazującą jakie książki ze swojego dzieciństwa pamiętają i polecają nasi nauczyciele. Co ciekawe, najczęściej we wspomnieniach pojawiała się książka „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, należąca również dziś do ulubionych książek współczesnych dzieci. Często wspominana była „Ania z Zielonego Wzgórza”, czy „Chłopcy z Placu Broni”. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie czytali wspomnienia nauczycieli, związane z ich dzieciństwem i dowiedzieli się, ile nas łączy.
Dziękuję nauczycielom, że zechcieli wziąć udział w tym projekcie.
Anna Łaskawiec
KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK
Zapraszamy kl. 1-8 do zabawy!
W trakcie tej akcji należy przeczytać pięć lub dziesięć książek z biblioteki szkolnej. Po każdej książce jest osiągany kolejny poziom wtajemniczenia.
Po oddaniu piątej książki i wykonaniu dwóch wyzwań osiągasz poziom Pożeracza Książek – przez kolejny miesiąc będziesz mógł wypożyczać jedną książkę więcej. Otrzymujesz także dyplom i niespodziankę.
Po oddaniu dziesiątej książki osiągasz poziom Super Pożeracza Książek i zyskujesz dwie super moce – do końca roku szkolnego możesz pożyczać dwie książki więcej oraz pożyczyć książki na wakacje.
Kartę gry odbierz w bibliotece!
Zapraszamy do zabawy!
Akcja trwa do 29 maja!
ZMYSŁOCZUŁE PRZERWY W BIBLIOTECE
Zapraszam chętnych uczniów na zmysłoczułe przerwy, czyli przerwy czułe dla naszych zmysłów – wzroku, słuchu i zapachu. Podczas tych przerw sufit i ściany naszej biblioteki są rozświetlone na niebiesko, zielono, fioletowo, w tle rozbrzmiewa śpiew ptaków, szum morza albo muzyka relaksującą. W powietrzu unosi się miły zapach. Jest to chwila wytchnienia dla każdego, który tego potrzebuje, pozwalająca zatrzymać się w świecie zmysłów i odetchnąć od szkolnego przebodźcowania.
Terminy przerw znajdują się na plakatach rozwieszonych w szkole oraz przed biblioteką.
Anna Łaskawiec
KONKURS NA NAZWĘ NASZEJ BIBLIOTEKI ROZSTRZYGNIĘTY
Konkurs na nazwę biblioteki został rozstrzygnięty. Zwyciężczynią konkursu została Celina Różańska z kl. 4b, a nasza szkolna biblioteka będzie nosiła nazwę „Biblioteka pod Niezapominajką”.
Ten delikatny kwiat nawiązuje zarówno pięknych książek, których nie można zapomnieć, a także do obszernego działu książek przyrodniczych, które przyciągają wielu czytelników. Nazwa jest krótka, urocza i zapada w pamięć. Dziękuję wszystkim pomysłodawcom – mieliśmy do wyboru aż 152 propozycje.
Zapraszam do naszej Biblioteki pod Niezapominajką.
Anna Łaskawiec
WTORKI Z PIPPI POŃCZOSZANKĄ
W każdy wtorek o godz. 14.15 w bibliotece można posłuchać książki A. Lindgren „Pippi Pończoszanka”. Wszystkich chętnych, chcących poznać przygody tej niezwykłej dziewczynki o wielkiej sile i fantazji, zapraszamy. Słuchanie głośnego czytania relaksuje, rozwija wyobraźnię i uspokaja. Pippi daje nam też wiele powodów do śmiechu!
Anna Łaskawiec
KONKURS NA NAZWĘ DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w konkursie na nazwę dla naszej szkolnej biblioteki. Nazwa ta będzie pojawiać się na stronie internetowej szkoły, na dyplomach, plakatach i tym podobnych materiałach.
Uczestnik konkursu może zaproponować dowolną liczbę nazw, zapisując je na kartce wraz ze swoimi danymi (imię, nazwisko, klasa) i wrzucając do specjalnego pudełka w bibliotece.
Nazwa powinna budzić skojarzenia z czytaniem, literaturą, atmosferą tego miejsca w szkole.
Konkurs trwa od 13 do 20 marca.
Anna Łaskawiec
„ZOSTAŃ ILUSTRATOREM KSIĄŻEK” - KONKURS PLASTYCZNY NA WYKONANIE ILUSTRACJI OKŁADKI DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie dla klas I-III organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie ilustracji okładki do ulubionej książki, w formacie A4, techniką malarską z użyciem farb plakatowych lub akwarelowych.
Konkurs ma na celu promocję czytelnictwa oraz rozwijanie kreatywności i zainteresowań uczniów.
Regulamin konkursu mieści się w zakładce „Konkursy”.
Prace konkursowe proszę składać w bibliotece szkolnej do dn. 8.04.2024 r.
Anna Łaskawiec
RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ
Walentynki to również wspaniałą okazja do czytania. Podczas RANDKI W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ uczniowie mogli wypożyczać opakowane w szary papier i oznaczone serduszkiem książki, nie wiedząc jaki tytuł znajduje się wewnątrz. Ciekawe, czy zaiskrzy między czytelnikami a książką? Mam nadzieję, że będzie wiele udanych par, a książka umili Wam ferie!
Anna Łaskawiec
BOOKFLIX CZYLI NASZE KSIĄŻKOWE HITY
Z dużym zaciekawieniem ze strony naszych czytelników spotkała się akcja biblioteczna Bookflix. Jest to jedno z działań zaproponowanych w ramach całorocznego projektu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Na nawiązującej do formuły Netflixa tablicy umieszczone zostały okładki książek polecanych przez naszych uczniów, najczęściej przez nich wypożyczanych oraz „ostatnio dodanych”. Co ciekawe, uczniowie niezwykle chętnie pożyczają książki polecone przez kolegów, a także te z „top-listy”, czyli najczęściej wypożyczane w ciągu ostatniego roku. Wróciła więc do łask seria „Najfutbolniejsi”, a z jeszcze większym zapałem pożyczane są książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz „Dzienniczek cwaniaczka”. Serdecznie zapraszam do dzielenia się swoimi ulubionymi tytułami książek, każdy na pewno znajdzie się na naszym Bookflixie.
Anna Łaskawiec
NAUCZYCIELE DZIECIOM – AUDIOBOOK ŚWIĘTA DZIECI Z DACHÓW”
W tym roku nauczyciele przygotowali dla dzieci adwentową niespodziankę – nagrali audiobook do książki M. Sanden i L. Boden „Święta dzieci z dachów”. Każdy z 24 rozdziałów czytany był przez innego nauczyciela, znanego dzieciom w klasach 1-3. Dzieci słuchały codziennie na przerwie śniadaniowej krótkiego rozdziału książki i zastanawiały się, kto dziś dla nich czytał. W ten sposób umililiśmy sobie oczekiwanie na święta, a także przyczyniliśmy się do promowania czytelnictwa wśród najmłodszych.
Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do zabawy.
Anna Łaskawiec
TRADYCJE ŚWIĄTECZNE NA ŚWIECIE
Czy wszędzie obchodzi się Wigilię? Co tradycyjnie je się w czasie świąt w Grenlandii? Dokąd udają się Finowie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia? O takich i innych ciekawostkach można przeczytać w książkach S. M. Brand „Święta na świecie” oraz „Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”. A ja zachęcam także do zapoznania się z takimi historiami „w pigułce” – na miejscu w bibliotece.
Anna Łaskawiec
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY
Rozpoczęliśmy odliczanie do świąt wraz z nową adwentową zabawą. Codziennie w bibliotece pojawia się ciekawe zadanie, które wprowadza nas w magiczną świąteczną atmosferę. Wykonanie zadania potwierdzamy na specjalnym karnecie z bibliotecznym kalendarzem adwentowym. Książki przenoszą nas już teraz w magiczny czas Bożego Narodzenia. Warto czytać, bo wtedy piękne chwile trwają o wiele dłużej!
Anna Łaskawiec
KLASY PIERWSZE W BIBLIOTECE
W listopadzie nareszcie zagościły u nas pierwszaki. Po zapoznaniu się z zasadami panującymi w szkolnej bibliotece oraz wysłuchaniu książeczki „Mały George w bibliotece” z wielką ochotą przystąpiły do zapoznawania się z księgozbiorem i wyszukiwania ciekawych dla siebie książek. Był czas, aby poczytać, porozmawiać i poczuć się w bibliotece jak „u siebie”. Dzieci otrzymały także wyprawki dla pierwszoklasistów, ufundowane przez Instytut Książki – książki J. Bednarek „Wnuczka antykwariusza”. Cieszymy się, że zyskaliśmy nowych wspaniałych czytelników i zapraszamy do nas jak najczęściej.
Anna Łaskawiec
KONKURS CZYTELNICZY „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM”
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w szkolnym konkursie czytelniczym „Książka moim przyjacielem”. Dzieci mogą czytać książki samodzielnie, ale mogą je także czytać wspólnie z rodzicami czy dziadkami. Jest to wspaniała okazja do rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych, rozwijania wyobraźni i kreatywności, a także do zacieśniania więzi rodzinnych. Konkurs trwa od 7.12.2023 do 24.04.2024r., a jego szczegółowe zasady są opisane w regulaminie znajdującym się w zakładce Konkursy.
Zapraszamy do wspólnego czytania!
p. Anna Łaskawiec
p. Kinga Mroczka
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Głośne czytanie to przyjemność nie tylko dla dzieci, ale i dla tych, którzy czytają. W tym roku czytaliśmy historię o „psio-kociej” przyjaźni „Wincenty i Kołtun”. Dzieci przyniosły swoje pluszowe pieski i kotki i zapartym tchem słuchały zabawnego i zarazem mądrego opowiadania o ulubionych zwierzakach. Czytanie sprawia radość. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Anna Łaskawiec
BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA
W październiku nasza biblioteka dołączyła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”. W ciągu całego roku szkolnego będziemy podejmować ciekawe działania, które zachęcą uczniów naszej szkoły do czytania. Już teraz cieszymy się na pierwsze wyzwanie czytelnicze „Klub Pożeraczy Książek”, które wkrótce rozpocznie się w naszej bibliotece.
Anna Łaskawiec
KONKURS „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM”
Przez cały rok trwał konkurs czytelniczy, który sprawił uczniom wiele przyjemności, choć wymagał systematyczności i dużego wkładu pracy. Oto wyniki konkursu:
Kategoria „Zeszyt czytelniczy”
Klasy 1
I miejsce: Jakub Fraś
Zofia Tomoń
II miejsce: Zuzanna Walczyńska
Bartłomiej Fraś
III miejsce: Julia Suduł
Lena Lasiewicz
Wyróżnienia: Kalina Przeniosło
Natan Zajezierski
Hanna Kustra
Natalia Kaźmierczak
Franciszek Janowicz
Klasy 2
I miejsce: Alisa Zhezhel
II miejsce: Wojciech Pabin
Natalia Grzesiak
Jan Pałuba
III miejsce: Maciej Pociecha
Wyróżnienie: Szymon Kwiatkowski
Klasy 3
I miejsce: Weronika Buczak
II miejsce: Joanna Król
Wyróżnienia: Michalina Przeniosło, Dawid Sułek
Kategoria „Test ze znajomości treści książek”
Klasy 1
I miejsce: Zofia Tomoń
II miejsce: Hanna Kaźmierczak
III miejsce: Natalia Kaźmierczak
Zuzanna Walczyńska
Jerzy Kubala
Wyróżnienia: Natan Zajezierski
Lena Lasiewicz
Klasy 2
I miejsce: Maciej Pociecha
II miejsce: Jan Pałuba
III miejsce: Natalia Grzesiak
Wojciech Pabin
Wyróżnienia: Szymon Kwiatkowski, Amelia Radzik
Klasy 3
I miejsce: Michalina Przeniosło
Weronika Buczak
II miejsce Joanna Król
III miejsce Dawid Sułek
Serdecznie gratulujemy!
Anna Łaskawiec
Kinga Mroczka
PROJEKT „W DOLINIE MUMINKÓW”
W ramach projektu czytelniczego „W Dolinie Muminków” stanął w naszej bibliotece piękny domek. Uczniowie mieli okazję pięknie go umeblować. Nie brakowało chętnych do prac ręcznych w bibliotece i w domku stanęły piękne i oryginalne mebelki.
Anna Łaskawiec
KONKURS NA KOMIKS „W DOLINIE MUMINKÓW”
Konkurs na komiks został rozstrzygnięty. Prace były bardzo ciekawe zarówno pod względem literackim, jak i artystycznym. Oto zwycięzcy naszego konkursu:
I miejsce: Karol Miarka
Agata Wiatrak oraz Nel Sikora
Antoni Drożdżal
II miejsce: Zofia Tomoń
Maria Maćkowiak
III miejsce: Michalina Przeniosło
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Anna Łaskawiec
KONKURS - DRZEWO RECENZJI
WARSZTATY - "ZRÓB SOBIE KOMIKS"
4.04.2023 chętni uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach „Zrób sobie komiks”, dzięki którym można było się przygotować do stworzenia komiksu na szkolny konkurs o Muminkach. Uczestniczki dowiedziały się, jakie kształty kadrów, jakie środki dźwiękonaśladowcze, jaki „dymki” można zastosować, aby komiks był ciekawy i czytelny. Na koniec stworzyły swoje krótkie komiksy z gotowych już elementów. Choć elementy były takie same, dziewczynki stworzyły zupełnie inne prace.
Anna Łaskawiec
KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY NA KOMIKS PT. W DOLINIE MUMINKÓW
Od pewnego czasu słuchamy w bibliotece szkolnej książki pt. „W Dolinie Muminków”. W związku z tym zachęcamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie na komiks, przedstawiający ulubioną opowieść o Muminkach. Historia powinna pochodzić z wybranej książki Tove Jansson. Termin składania prac: 24 kwiecień 2023. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się w zakładce Konkursy.
Anna Łaskawiec
CZWARTKI W DOLINIE MUMINKÓW
Muminki to małe trolle zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii. Książki opisujące ich przygody znane są dzieciom z całego świata.
W każdy czwartek o godz. 14.15 w naszej bibliotece można posłuchać jednej historii z życia tych sympatycznych stworków oraz ich przyjaciół – Włóczykija, Ryjka, Migotki, Migotka, Małej Mi i innych. Na wszystkich słuchaczy czeka miła, przytulna atmosfera i chwila wytchnienia w zaczarowanej Dolinie.
Zapraszamy!
WYSTAW SWOJE PRACE
NAJLEPSI CZYTELNICY W NASZEJ SZKOLE
W tym roku szkolnym postanowiliśmy wyróżnić osoby, które przeczytały najwięcej książek i najczęściej odwiedzały naszą bibliotekę. Najlepsi czytelnicy byli bardzo mile zaskoczeni, a byli to:
W klasach 2-3 – Antonina Pacyna kl. 3a
W klasach 4-8 – Maciej Zygmułka kl. 6a
Ponieważ pierwszoklasiści uczyli się dopiero czytać, postanowiliśmy w sposób specjalny nagrodzić uczennicę z kl. 1a – Lenę Czaję, która przeczytała najwięcej książek wśród pierwszoklasistów.
Gratulujemy wszystkim wspaniałym czytelnikom i czekamy na Was w przyszłym roku szkolnym.
Anna Łaskawiec
KONKURS „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” ROZSTRZYGNIĘTY
Konkurs „Książka moim przyjacielem” wymagał od uczestników sporo wytrwałości. Systematyczne czytanie książek, prowadzenie zeszytu czytelniczego było nie lada wyzwaniem. Cieszymy się, że konkurs cieszył się dużą popularnością i mamy nadzieję, że czytanie sprawiło każdemu przyjemność.
Oto wyniki:
Zeszyty czytelnicze:
Kl. 1
I m-ce Stanisław Kukla
Natalia Grzesiak
II m-ce Wojciech Pabin
Maciej Pociecha
III m-ce Zuzanna Gogosz
Amelia Radzik
Wyróżnienie: Milena Berkowicz
Zofia Jędrzejec
Kl. 2
I m-ce Weronika Buczak
II m-ce Joanna Król
III m-ce Zofia Kurzawa
Kl. 3 Adela Pałuba
Test ze znajomości treści książek
Kl. 1
I m-ce Wojciech Pabin
II m-ce Maciej Pociecha
III m-ce Piotr Wnęk
Wyróżnienie: Szymon Kwiatkowski
Kl. 2
I m-ce Michalina Przeniosło
II m-ce Joanna Król
III m-ce Iga Matyjasik
Kl. 3 Adela Pałuba
KONKURS „SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”
Konkurs czytelniczo - fotograficzny został rozstrzygnięty. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem uczniów i powstało wiele zabawnych prac. Wyniki można sprawdzić w zakładce „Konkursy”, a tu zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Anna Łaskawiec
KONKURS „SLEEVEFACE", CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, który polega na zrobieniu sobie zabawnego zdjęcia tak, aby okładka książki zakrywała część ciała i wtapiała się w całą postać.
Aby zrobić dobre zdjęcie można się przygotować dopasowując strój i tło. Liczy się pomysł, a dobra zabawa przy pracy - gwarantowana. Praca może przedstawiać jedną lub dwie osoby.
Zdjęcia prosimy przesyłać na adres mailowy podany w regulaminie konkursu do dn. 4.04.2022 r. Regulamin znajduje się w zakładce Konkursy.
Zapraszamy do zabawy!
p. Anna Łaskawiec
BIBLIOTEKA NA KÓŁKACH
W marcu odbyła się w szkole akcja „Biblioteka na kółkach”. Uczniowie mieli możliwość przeglądać i wypożyczać książki na szkolnych korytarzach, a rolę „pań bibliotekarek” przejęły uczennice z klasy 3a i 6b. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i z pewnością będzie jeszcze powtórzona.
p. Anna Łaskawiec
KONKURS CZYTELNICZY - KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w szkolnym konkursie czytelniczym „Książka moim przyjacielem”. Dzieci mogą czytać książki samodzielnie, ale mogą je także czytać wspólnie z rodzicami czy dziadkami. Konkurs trwa od 10.12.2021 do 9.05.2022r., a jego szczegółowe zasady są opisane w regulaminie znajdującym się w zakładce Konkursy.
Zapraszamy do wspólnego czytania!
p. Anna Łaskawiec
p. Kinga Mroczka
Podsumowanie konkursów „Moja legenda o Polsce” i „Legenda pędzlem malowana”
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursów literackiego i plastycznego (zakładka Dla ucznia - konkursy) zrealizowanych w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” oraz zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z rozdania nagród i do podziwiania nagrodzonych prac uczniów w Galerii zdjęć.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
p. Anna Łaskawiec
p. Jolanta Serafin
Spotkania z legendą
W październiku w naszej bibliotece dzieci miały okazję zapoznać się z polskimi legendami – tymi bardziej i mniej znanymi np. „Legenda o poznańskich koziołkach” czy „Jurata – królowa Bałtyku”. Każda z klas 1-3 wzięła udział w zajęciach, podczas których czytaliśmy legendy, bawiliśmy się, graliśmy we wspólną grę. Chętni mogą wziąć udział w szkolnych konkursach „Legenda pędzlem malowana” oraz „Moja legenda o Polsce” organizowanych w ramach projektu szkolnego „Piękna nasza Polska cała”.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć - zdjęcia
p. Anna Łaskawiec
Klasy pierwsze w bibliotece
W październiku do grona naszych czytelników dołączyły klasy 1a i 1b. Dzieci poznały przygody małpki Georga w bibliotece, zapoznały się z zasadami wypożyczania i zachowania się w tym miejscu, nauczyły się szukać wybranych pozycji na regałach. Miały także okazję pożyczyć swoje pierwsze pierwsze książki. Pobyt w bibliotece wzbudził wiele radości i ciekawości. Mamy nadzieję, ze pierwszaki będą nas odwiedzać jak najczęściej.
p. Anna Łaskawiec
Dzień Głośnego Czytania
27.10.2021 odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Hasłem przewodnim tegorocznego czytania było „Szkoła może być wesoła”. Nauczyciele klas 1-3 czytali dzieciom wybrane fragmenty z książek G. Kasdepke „Bezu-Bezu i spółka”, A. Lindgern „Dzieci z Bullerbyn” oraz E. Piotrowskiej „Ciocia Jadzia. Szkoła”. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i żywo reagowały na usłyszane teksty.
Impreza ta ma na celu propagowanie idei głośnego czytania dzieciom. Zachęcamy wszystkich rodziców do czytania swoim dzieciom, ponieważ czas spędzony na z dzieckiem w ten sposób jest bezcenny.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
p. Anna Łaskawiec
p. Kinga Mroczka
Spotkanie autorskie z panem Łukaszem Wierzbickim
22.10.2021 klasy 4a i 4b wybrały się do księgarni „Pod Globusem” na spotkanie z panem Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci takich jak np. „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek, „Machiną przez Chiny” i in. Autor bardzo ciekawie opowiadał o tym, skąd bierze pomysły do swoich książek, przybliżył historię podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę na rowerze, niedźwiadka Wojtka, przyjaciela polskich żołnierzy walczących podczas II wojny światowej. Jego książki opisują prawdziwe historie w sposób intersujący dla młodych czytelników. Podczas opowiadania autor używał wielu rekwizytów, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło jego opowieści. Na zakończenie była możliwość uzyskania autografu autora.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
p. Anna Łaskawiec
Rozstrzygnięcie akcji „Czytam pierwsze abecadło”
Gratuluję pierwszoklasistom, którzy wytrwale czytali „Pierwsze abecadło” i systematycznie rozwiązywali zadania. Mam nadzieję, że teksty zebrane w tej książce były dla Was ciekawe.
Najwytrwalsi czytelnicy wśród pierwszoklasistów to:
1. Weronika S. kl. 1a
2. Agata W. kl. 1a
3. Zofia K kl. 1a
4. Celina R. kl. 1b
5. Michalina P. kl. 1b
6. Dawid S. kl. 1b
7. Wojciech P. kl. 1b
8. Iga M. kl. 1b
9. Julia D. kl. 1b
Uczestnicy akcji otrzymali nagrody – niespodzianki.
Bilet powrotny do biblioteki
Po okresie zdalnego nauczania miło jest wrócić do czytania książek. Biblioteka znów ożyła, ponieważ uczniowie klas I-III przyłączyli się do akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”. Z półek poznikały powieści detektywistyczne, o zwierzątkach, przyjaźni, a także baśnie i wiersze. Dzieci chętnie czytały i „kasowały” swoje bilety.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Anna Łaskawiec
Moc przyjaźni
W marcu klasy 2-3 wzięły udział w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii na temat przyjaźni. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, jakimi są przyjaciółmi, co mogliby dać innym, a co od swoich przyjaciół otrzymują. W trakcie zajęć czytaliśmy pełną ciepła i inspirującą książkę Julii Volmert „Prezent dla ciebie”.
Anna Łaskawiec
Pasowanie na czytelnika
W lutym do naszej biblioteki przybyły pierwszaki. Uczniowie klas 1a i 1b poznali wszystkie tajniki biblioteki, dowiedzieli się m.in. jak szukać książek, jakie rodzaje książek są dostępne w naszej bibliotece, poznali regulamin wypożyczania. Po zapoznaniu się z historyjką o ciekawskim Georgu, który pierwszy raz odwiedził bibliotekę, dzieci zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników. Drogie Pierwszaki! Przychodźcie do nas jak najczęściej i poznawajcie świat przygód, baśni, ciekawych historii, które ukryte są na kartach książek.
Akcja czytelnicza „Czytam Pierwsze Abecadło”
W związku z kampanią społeczną Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” zachęcam pierwszoklasistów do udziału w akcji czytelniczej „Czytam Pierwsze Abecadło”. Celem akcji jest rozbudzenie pasji czytania, dziecięcej wyobraźni i wrażliwości na drugiego człowieka. W ramach organizowanej przez bibliotekę akcji czytelniczej „Czytam Pierwsze Abecadło” zapraszam pierwszoklasistów do codziennego, samodzielnego czytania.
1. Akcja czytelnicza trwa w dniach 22.02 – 19.03.2021r. Dziecko codziennie czyta samodzielnie i głośno przez 15 -20 minut, co potwierdza podpisem osoba dorosła na piramidzie czytelniczej przy odpowiedniej dacie.
2. Tekst książki „Pierwsze Abecadło został podzielony na cztery części – po tygodniu czytania uczeń odpowiada na pytania odnoszące się do fragmentu tekstu zaplanowanego na dany tydzień.
3. Kartę pracy z piramidą czytelnictwa i odpowiedziami, podpisaną imieniem i nazwiskiem pierwszoklasisty można dostarczyć do biblioteki szkolnej po zakończeniu akcji w dniach 20 – 26.03.2021.
4. Karta pracy do wydruku zostanie Państwu przesłana drogą mailową.
5. Udział w akcji czytelniczej jest dobrowolny.
6. Uczestnicy akcji otrzymają dyplomy i upominki.
"Konkurs czytelniczy „Książka moim przyjacielem”
W roku szkolnym 2019/20 rozpoczął się całoroczny konkurs czytelniczy dla klas 1-3 „Książka naszym przyjacielem”, który został w marcu wstrzymany z powodu zamknięcia szkół. Zapraszamy do udziału w konkursie, czytania i uzupełniania zeszytów czytelniczych. Konkurs promuje czytanie zarówno samodzielne jak i czytanie na głos dzieciom przez rodziców czy innych dorosłych. Osoby, które zachowały poprzedni zeszyt czytelniczy mogą uzupełniać go nadal. Zapraszamy również nowych czytelników.
W tym roku szkolnym lista książek jest krótka, ponieważ zaczynamy czytać dopiero od 2 semestru. Konkurs trwa do 31 maja 2021 r.
Regulamin konkursu znajduje się w zakładce Dla uczniów – Konkursy.
Zachęcamy do czytania i udziału w konkursie!
Anna Łaskawiec
Kinga Mroczka
Spotkanie autorskie z p. Jakubem Skworzem
23 października w naszej bibliotece poprzez aplikację ZOOM odbyło się spotkanie klasy 3b z dziennikarzem i pisarzem Jakubem Skworzem. Autor napisał m.in. takie książki jak „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, „Wampirek Alfred i ostatni ząbek” oraz „Prawie
bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”. Tym razem opowiadał o swojej najnowszej książce „Mania Skłodowska”. Przybliżył nam życie słynnej polskiej fizyczki i chemiczki, zainteresował anegdotkami z jej dzieciństwa, a nawet pokazał eksperyment chemiczny. Autor
połączył się z nami z krakowskiej Księgarni pod Globusem, gdzie kilkakrotnie gościliśmy w ramach projektu „Chodzi o czytanie.
Anna Łaskawiec
Dzień Głośnego Czytania
W dniach 15 i 16.10.2020 klasy 1 – 3 obchodziły Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem tej akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.
Ponadto czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, rozwija język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, pomaga odnieść sukces w szkole, a także jest wspaniałym sposobem na pędzenie wolnego czasu. Święto to, jest uwielbiane przez dzieci. W tym roku nauczyciele w ramach akcji czytali uczniom wiersze, m.in.: Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Danuty Wawiłow, Wandy
Chotomskiej i Ludwika Jerzego Kerna.
Anna Łaskawiec
Kinga Mroczksa
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
W Dniu Kubusia Puchatka zapanowała w naszej bibliotece atmosfera Stumilowego Lasu. Dzieci przyniosły mnóstwo pluszowych przytulanek – postaci z bajki o Kubusiu, którymi udekorowaliśmy bibliotekę. Można było posłuchać fragmentu książki oraz wylosować zakładkę z cytatem. Na chętnych czekała plastelina, z której powstały piękne figurki misiów, a przy lepieniu pomagały miłe wolontariuszki z piątej klasy. Bibliotekę ozdobiły również kolorowe prace pierwszaków, wykonane na świetlicy szkolnej. Sympatyczna Kubusiowa dekoracja zostanie z nami jeszcze przez kilka dni, zapraszamy więc do odwiedzin.
Anna Łaskawiec
Biblioteka z sercem
14 lutego świętowaliśmy w naszej bibliotece Walentynki. Bibliotekę odwiedziły klasa 6b oraz 2a, które brały udział w zajęciach na temat Święta Zakochanych, a przez cały dzień można było wypożyczać książki w ramach akcji „Randka w ciemno z książką” oraz robić zakładki z serduszek. To sympatyczne święto przyciągnęło do biblioteki wielu czytelników i mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Święto powtórzymy za rok, bo warto rozmawiać o miłości – nie tylko do swojej sympatii, ale także do siebie, rodziców i wszystkich bliskich.
Anna Łaskawiec
Konkurs czytelniczy całoroczny „Książka naszym przyjacielem”
Zapraszamy do udziału w całorocznym konkursie czytelniczym „Książka naszym przyjacielem”, który polega na systematycznym czytaniu książek i uzupełnianiu zeszytu czytelniczego. Wszystkie podane książki znajdują się w bibliotece szkolnej. Książki można czytać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Regulamin konkursu oraz lista książek znajdują się w zakładce: dla uczniów – konkursy. Poniżej znajduje się przykład zeszytu czytelniczego z poprzedniego konkursu.
Zapraszamy do czytania :)
Anna Łaskawiec
Katarzyna Mróz
Spotkanie z Panem Adamem Wajrakiem
Spotkanie autorskie z Panią Barbarą Gawryluk
22.11.2019 r. klasy pierwsze odwiedziły Księgarnię pod Globusem i wzięły udział w spotkaniu z Panią Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, dziennikarką Radia Kraków i tłumaczką literatury szwedzkiej (przetłumaczyła ona m.in. ulubioną serię książek dla dzieci - „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”). Pani B. Gawryluk opowiadała o swoich książkach, a szczególną uwagę poświęciła historii psa Dżoka, którą opisała w książce „Dżok, legenda o psiej wierności”. Dzieci miały również okazję otrzymać autograf autorki wraz z dedykacją.
Dziękujemy Pani Barbarze Gawryluk za to ciekawe i miłe spotkanie.
Anna Łaskawiec
Konkurs „Tysiąc powodów, by czytać”
W październiku odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas 1-6 „Tysiąc powodów, by czytać”. Praca „Babcia na jabłoni” została wytypowana do konkursu Empiku. Wyniki konkursu znajdują się w zakładce: uczeń – konkursy – wyniki. Cieszę się z dużego zainteresowania konkursem i zapraszam do kolejnych.
Anna Łaskawiec
Dnia 4.11.2019 r. odbył się w naszej szkole Słodziakowy Dzień Głośnego Czytania. Był on zwieńczeniem akcji „Szkolne przygody słodziaków”, podczas której dzieci z klas 1-szych i 2-gich poznawały na świetlicy przygody Gangu Słodziaków i wykonywały wspólnie magiczne drzewo. Do akcji przyłączyli się także wolontariusze, którzy czytali młodszym kolegom opowiadania ze słodziakowego lasu. Podczas obchodów Dnia Głośnego Czytania zostały również nagrodzone dzieci, które najaktywniej brały udział w tej akcji, a w bibliotece nauczyciele czytali uczniom na głos fragmenty literatury dziecięcej.
Anna Łaskawiec
Spotkanie z Panią Renatą Piątkowską
W dniu 9.09.2019 klasa 5a i klasa 6b wzięły udział w spotkaniu autorskim ze znaną pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w księgarni „Pod Globusem”. Pani Renata Piątkowska przybliżyła nam historię odważnej dziewczyny z Pakistanu, Malali, która w wieku 17 lat otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Autorka książki „Która to Malala?” opowiadała o Pakistanie, gdzie urodziła się dziewczynka, panujących tam zwyczajach, sytuacji kobiet i o rodzicach Malali. Dziękujemy Pani Renacie Piątkowskiej za to wartościowe spotkanie i pokazanie świata, o którym większość z nas nie miała pojęcia. Książka „Która to Malala?” jest dostępna w naszej bibliotece. Zachęcam do wypożyczania.
Anna Łaskawiec
Spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek
W maju klasy 2a i 2b miały okazję gościć w Bibliotece Kraków, Filii nr 16 przy ul. W.E. Radzikowskiego 29 i uczestniczyć w spotkaniu z Panią Justyną Bednarek. Pani J. Bednarek jest autorką książek dla dzieci i dorosłych, a uczniowie klas drugich znają dobrze książkę jej autorstwa Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Autorka opowiadała dzieciom, w jaki sposób została pisarką, jak powstawały jej książki oraz które z historyjek opierają się na prawdzie, a które są przez nią wymyślone. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i zadawały mnóstwo pytań. Serdecznie dziękujemy Paniom Bibliotekarkom z Filii nr 16 za zaproszenie naszej szkoły do tej pięknej i nowoczesnej biblioteki, aby dzieci mogły osobiście poznać autorkę swoich ulubionych książek. Takie spotkania z pewnością przyczyniają się do zaszczepienia pasji czytelniczej wśród dzieci.
Anna Łaskawiec
Pasowanie na czytelnika
W kwietniu odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszaków do grona czytelników biblioteki. Dzieci poznały regulamin biblioteki, dowiedziały się, gdzie mogą odnaleźć książki dla siebie, szukały także krasnoludków, które zadawały im zagadki. Po odgadnięciu bajkowych zagadek nastąpiła część oficjalna, czyli pasowanie dzieci na czytelników szkolnej biblioteki, po czym każdy nowy czytelnik otrzymał piękną zakładkę ze swoim imieniem. Na zakończenie dzieci czytały i pożyczały książki.
Anna Łaskawiec
XII Małopolski Konkurs Pięknego Czytania w naszej szkole
8.02.2019 odbył się etap szkolny XII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 46 osób. Uczestnicy czytali wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Cieszymy, że tak wielu uczniów w naszej szkole czyta i co ważne, potrafi czytać na głos pięknie interpretując tekst.
Anna Łaskawiec
Dzień Głośnego Czytania
W wtorek, 2.10., zgodnie z naszą coroczną tradycją obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Tym
razem nauczyciele wcielili się w role bohaterów książki p. Renaty Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni” i
przeczytali uczniom klas I-III dwa zabawne opowiadania. Dzieci żywo reagowały na czytany tekst, a
dowodem udanej akcji są wypożyczone z biblioteki szkolnej wszystkie egzemplarze czytanej książki.
Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom, ponieważ jest to bardzo miłe przeżycie, rozwijające
wyobraźnię dzieci i budujące obustronną więź.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Katarzyna Mróz
Anna Łaskawiec
Nasi ulubieni autorzy
7.12.2018 odbyła się w naszej szkole prezentacja projektów edukacyjnych, połączonych wspólnym tytułem „Nasi ulubieni autorzy”. Każda z klas 1-3 zajmowała się twórczością innego autora.
Klasy 1a i 1b zaprezentowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w formie wesołych piosenek. Klasy 2a i 2b czytały fragmenty wybranych książek Grzegorza Kasdepke i Astrid Lindgren i przedstawiały do nich scenki. Nie zabrakło również piosenki o Pippi Pończoszance. Klasy 3a i 3b przybliżyły nam twórczość Barbary Gawryluk i Danuty Wawiłow.
Wybór poezji i prozy, piękne czytanie, deklamacja wierszy, śpiew, tańce i kolorowe stroje sprawiły, że cała uroczystość była barwna i dla wszystkich ciekawa. Z pewnością stanowiła zachętę do czytania, a w szczególności do sięgnięcia po książki prezentowanych autorów.
Anna Łaskawiec
Akcja „Uwolnij książkę”
W dniach 15.11.2018 do 30.11.2018 Rada Rodziców zorganizowała akcję „Uwolnij książkę”. Akcja polegała na zbiórce książek, którą prowadziły wszystkie klasy i została przeprowadzana w formie konkursu. Zwycięska klasa otrzymała od Rady Rodziców bilety do kina. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do akcji. Dzięki temu, biblioteka zyskała potrzebne lektury oraz wiele innych ciekawych książek. Oto liczbowe zestawienie książek z podziałem na klasy.
kl. 1a - 35
kl. 1b - 82
kl. 2a - 30
kl. 2b - 54
kl. 3a - 25
kl. 3b -124
kl. 4a - 123
kl. 4b - 84
kl. 5b - 24
Kl. 6a - 40
Kl. 7a - 131
Kl. 8a – 40
Anna Łaskawiec
Wystawa w bibliotece „Mikołajek nas rozśmiesza”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Mikołajek nas rozśmiesza” . Na wystawie zaprezentowane zostały lapbooki klasy IVa, wykonane na lekcjach j. polskiego z Panią Karoliną Jasek. Zawierają one informacje o Mikołajku i jego przygodach, zagadki i śmieszne historyjki. Duże postacie Mikołajka i Rosoła wykonały dzieci na zajęciach kółka plastycznego, pod opieką Pani Iwony Wrońskiej-Stopy. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po książki z serii o Mikołajku, które są dostępne w naszej
bibliotece.
Anna Łaskawiec
Biblioteka szkolna to oaza spokoju. Tu można wybrać ciekawą książkę, zagłębić się w miękką pufę i przenieść się w świat wyobraźni. Cieszymy się bardzo, że tak wielu uczniów lubi tu spędzać czas, czytając lub ucząc się w ciszy. Dziękujemy także wolontariuszkom, które z chęcią pomagają w pracach bibliotecznych. Zapraszamy wszystkich do odpoczynku z książką.
Anna Łaskawiec
Nasza szkoła
W najbliższym czasie
Dzień Języków Obcych - 26 września (czwartek)
16 października Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego